Květen byl v letošním školním roce doslova nabitý událostmi. Hned zpočátku měsíce jsme spolu s Žabičkami a dětmi z MŠ Římov vyjeli autobusem na Baliny, kde nás čekalo maňáskové divadlo a vzdělávací program v přírodě.
Pilně jsme se připravovali na besídku, kterou jsme potěšili maminky u příležitosti jejich svátku. Děti se moc snažily a na závěr maminky obdarovaly vlastnoručně vyrobeným přáníčkem. Interaktivní program pro děti „Miminko v bříšku“ si pro nás opět vzorně připravila paní Marcela Blažková. Děti upoutaly háčkované modely ovoce, které svojí velikostí i váhou představovaly miminko v jednotlivých měsících těhotenství. S velkým zájmem si děti ve speciálním křesílku vyzkoušely, jak se miminko v bříšku cítí. Všechny děti už teď ví, že pupík je památka na spojení s maminkou. I při vyučování jsme se v první polovině května učili o domově, mamince, rodině a průběhu lidského života. Dále pak o řemeslech a povoláních. Děti nakreslily krásné obrázky o představě svého budoucího zaměstnání. Možná by stálo za to vytáhnout je za 20 let z rodinného archivu.
Nezapomněli jsme na tradiční focení tříd, jednotlivců a našich předškoláků. Ti se tentokrát fotili v kostýmech berušek a mravenců. A že se povedli, je k vidění ve vývěsce MŠ.
S hudebním pásmem o zvířátkách nás navštívil pan Vojkůvka, který svým pohybovým nadáním a dramatickým projevem děti doslova okouzlil. Týden jsme se pak věnovali hospodářským zvířátkům, děti přemýšlely, proč je chováme, čím se zvířata živí, kde bydlí, jak se jmenují členové zvířecích rodin. Děti si užívaly při vycházkách krásnou jarní přírodu, hrály si na školní zahradě i sokolském hřišti, učily se plést věnečky z pampelišek, kreslily křídami a hrály si v pískovišti, které se nikdy neomrzí.
Nesmíme zapomenout poděkovat pětici dětí z naší třídy za vydařený program, kterým pod vedením paní učitelky Balounové přivítaly naše nové občánky. Máme to ve školce šikovné děti!
Bc. Svatava Václavková – učitelka Berušek
Měsíc duben zahájili naši předškoláci zápisem do základní školy. Svědomitě se připravovali a ve škole pak s paní učitelkou plnili zadané úkoly. Letos do ZŠ odejde devět dětí, čtyři mají odklad.
V dubnu jsme se tematicky zaměřili na jaro a Velikonoce. Děti se postupně seznamovaly s Pašijovým týdnem a lidovými tradicemi s nimi spojenými. Děti se aktivně podílely na přípravě Velikonoc. Zhotovily si velikonoční přání se symbolem vajíčka, vystřihly si barevnou slepičku, malovaly kuřátka a beránky. Vyzkoušely si i "pečení mazanců" z kinetického písku. Na vycházkách jsme pozorovali velikonoční výzdobu na domech. Roznášeli jsme po vsi přáníčka a vykoledovali si spoustu sladkostí. Do školky jsme přizvali i rodiče na společné velikonoční tvoření. Domů si všichni odnášeli papírového jarního ptáčka. Jaro jsme si přivítali s jarními říkadly, písněmi a vycházkami do přírody. V zahrádkách jsme objevovali různé druhy jarních květin.
V koutcích aktivit děti otiskovaly prsty modřence, stavěly jarní zahrádky, určovaly počty květů a začáteční písmena rostlin. Zapojili jsme se i do akce "Den Země." Na vycházce děti vyhledávaly předměty, které do přírody nepatří. Společně jsme je pak umístili do správných kontejnerů.
22. dubna děti zdárně ukončily plavecký výcvik a obdržely diplomy za splněné disciplíny.
28. dubna se uskutečnil "Den otevřených dveří," který nabídl rodičům prohlídku naší školky a seznámení s výchovným programem.
Konec měsíce patřil čarodějnicím, které se k nám slétly na "čarodějnický rej." Děti se předvedly v maskách čarodějů a čarodějnic. Navštívili jsme třídu žabiček, kde si děti společně zatančily, zasoutěžily a složily čarodějnické zkoušky. Poděkování patří maminkám za obdivuhodné oblečky a doplňky pro děti.
Miroslava Talpová
Březen je měsíc knihy a bylo tomu tak i v naší školce. Učili jsme se, jak různě můžou knížky vypadat, kdo je to autor, ilustrátor, co se dozvíme v obsahu, proč mají stránky čísla,…. Víme také, jak s knížkami zacházet. Děti si do školky přinesly svoji oblíbenou knížku, představily ji ostatním a kreslily k ní obrázky. Hodně jsme si povídali o pohádkách, hlavně těch našich klasických českých. Děti rozvíjely samostatný slovní projev podle dějové posloupnosti, učily se rýmovat, rytmizovaly, určovaly počáteční hlásky, …poznávaly kladné a záporné postavy a jaké poučení jim asi pohádka přináší. Nezapomněli jsme na pohádkové písničky a seznámili jsme se s hudebními nástroji. Díky ochotě pana knihovníka věnovat nám čas v dopoledních hodinách jsme navštívili místní knihovnu, kde si děti se zájmem prohlížely připravené knížky, vyzkoušely si 3Dbrýle a vybraly si knížky ke čtení před spaním, které jsme si vypůjčili na naši nově založenou „školkovou průkazku“. Na obecním úřadě jsme si prohlédli mapy, letecký snímek, prapor a znak naší obce a modely pana Šafránka.
Děti z římovské školky jsme přizvali na divadelní představení s marionetami „O princezně Rozmazilce“, bavil nás také naučný program pro děti „Zdravá výživa“. V hojném počtu pokračujeme každý pátek v plaveckém výcviku v Bazénu Laguna v Třebíči. A protože čas zápisu do ZŠ je tu, velmi rádi jsme přivítali paní ředitelku Mgr. Ryglovou s prvňáky, kteří se předvedli jako zdatní čtenáři. Ukázali dětem učebnice a sešity, aby viděly, co všechno se dá zvládnout za jeden školní rok. V samém závěru března jsme směli po dlouhé době svolat rodičovské sdružení, na kterém s rodiči o zápisu promluvila paní učitelka Mgr. Pospíšilová.
Přejeme našim předškolákům hodně zdaru a těšíme se s nimi do konce školního roku ještě na spoustu akcí a zážitků (snad již bez omezení).
Bc. Svatava Václavková, učitelka MŠ
Měsíc únor jsme zahájili v duchu olympiády. S dětmi jsme si povídali o zimních sportech, disciplínách a sportovcích, kteří nás budou reprezentovat na ZOH. Namalovali jsme si olympijskou vlajku, zhotovili z papíru symboliku olympijského ohně, z dětí se stali olympionici a hry mohly začít!
Slavnostní zahájení proběhlo v naší třídě, symbolicky byl zapálen olympijský oheň a představil se nám slavnostní průvod olympioniků s vlajkami. Děti při pohybových aktivitách napodobovaly lyžování, sáňkování, bruslení, proběhl i závod v oblékání lyžařů. Při vycházce za Sitonu jsme objevili vyjetou sněhovou závěj od traktoru, která nám posloužila jako bobová dráha. Na louce u koupaliště jsme plnili disciplíny v bruslení, rychlobruslení a lyžování. Při ranních aktivitách vyrůstaly ve třídě lyžařské areály se skokanskými můstky a sjezdovkami. Poslední disciplína za pochodu olympioniků s vlajkou vedla opět na koupaliště, kde jsme si užili posledního sněhu při jízdě ze svahu na pekáčích. ZOH jsme slavnostně zakončili u naší MŠ, kde proběhlo vyhodnocení. Za odměnu dostaly děti medaili a sladkosti.
V dalším tématu "Naše tělo" jsme si vyprávěli o prevenci zdraví. Seznámili jsme se s částmi těla, kostrou a vnitřními orgány. Paní učitelka Svatava nám ušila krásné oblečky pro sestry a pana doktora a přinesla zdravotnické potřeby. Děti si rozvíjely hru na lékaře a jako pacient jim posloužil háčkovaný pejsek Škubánek. Dále si děti v koutcích prohlížely encyklopedie a vyhledávaly poznatky o našem těle. Sestavovaly si postavu i kostru z různých částí, prohlížely si rentgenové snímky a určovaly, ke které části kostry patří. Na sokolském hřišti rozvíjely pohybové aktivity.
Konec února byl pro nás nejveselejší. Všichni jsme se těšili na karneval. Přehlídka masek byla opravdu pestrá a děti si užily soutěže, písničky a tanečky společně s dětmi ze třídy "Žabiček." Na konci je čekala odměna s diplomem za krásnou masku.
Miloslava Talpová, učitelka MŠ
Vánoce v rodinném kruhu příjemně uplynuly a začal nám nový rok 2022. Všichni bychom si přáli, aby byl lepší, než ten předchozí. Děti se radostně pochlubily, jaká přání jim Ježíšek splnil pod stromečkem. Zahráli jsme si na tři krále, naučili se koledu "My tři králové." Byli jsme se také podívat v kostele na krásný dřevěný betlém. Pan farář nám k němu povyprávěl poutavý příběh.
Záhy nás přivítala na chvíli i "Paní Zima." Užili jsme si hrátky se sněhem, děti si kreslily, vystřihovaly i vypichovaly sněhové vločky. Na procházkách se nám líbila i bílá zasněžená krajina, sledovali jsme a určovali stopy ve sněhu. Zašli jsme se podívat i do lesa a zjistili jsme, že zvířátka všechny dobroty už snědla.
18. ledna jsme jeli společně s mateřskou školou z Římova do Horáckého divadla na pohádku "O Perníčkovi." Představení se odehrávalo na velké scéně a moc se nám líbilo.
Pomalu se blíží zimní olympijské hry a my už se na ně začínáme připravovat. Držte nám palce, ať vyhrajeme...
Miroslava Talpová
„Každým rokem nakonec
přijde měsíc prosinec.
Přinese nám stromeček,
pod stromeček dáreček."
Tak se to děti učí v říkance. My jsme letos dostali největší dar už v září – novou školku, spoustu nového nábytku, vybavení, nové ručníky, povlečení, …. I kdyby pod stromečkem nic nebylo, nemohli bychom se zlobit. Do naší školky chodí ovšem samé hodné děti, proto čert je odnést nesměl a Mikuláš s andělem je obdarovali dobrotami, pokud ovšem slíbily nápravu drobných prohřešků, které měl Mikuláš pečlivě zapsané v knize. Jinak Mikuláš jen chválil a slíbil, že se přimluví, aby i pod stromečkem nějaké ty dárky byly. Čas čekání jsme u adventního věnce naplnili rozhovory o vánočních zvycích a obyčejích, spoustu jsme si jich vyzkoušeli – vykvetla nám Barborka, rozkrájeli jsme si jablíčka se samými hvězdičkami, pouštěli jsme lodičky ze skořápek, vyrobili jsme si společně veliký papírový betlém, potěšili jsme lesní zvířátka nadílkou dobrot do krmelců, vyrobili jsme přáníčka a těmi potěšili nejen rodiče a přátele naší školky, ale i babičky a dědečky v domově pro seniory, malovali jsme vánoční stromečky, kapry, vyrobili jsme si zápichy v podobě vánoční hvězdy,…. „O ztracené hvězdě“ se také jmenovalo představení paní Blažkové, které se nám opět velmi líbilo, protože děti při něm nejsou pouhými diváky, ale i ochotnými herci a pomocníky. Neméně zajímavé bylo také setkání s panem Hořákem, který tentokrát ze záchranné stanice přivezl místo dravců zvířátka, která jsou vhodná jako domácí mazlíčci.
Protože ve školkách chodí Ježíšek s předstihem, už 17. prosince si děti přinesly na slavnostně upravený stůl cukroví a čekal na ně rozsvícený stromeček. Když se vrátily z vycházky, našly pod ním dárky v podobě nových hraček a stavebnic. Paní kuchařky nám uvařily a krásně nazdobily „rybí oběd“ a na všechny dýchly Vánoce.
Školní rok se po Vánocích přiblíží k polovině, ale ten kalendářní končí a my chceme poděkovat – paní školnici, kuchařkám, všem řemeslníkům, kteří nám školku postavili a dál nám pomáhají, když je třeba, panu starostovi a zastupitelům obce a vedení školy, kterým na nás záleží a také rodičům, kteří nám svěřují svoje děti. Děkujeme a přejeme šťastný rok 2022.
Bc. Svatava Václavková, učitelka MŠ
V měsíci listopadu jsme se zaměřili na pozorování změn v přírodě. Poznávali jsme listnaté stromy, keře a jejich plody. Pokud nám počasí dovolilo, chodili jsme na delší vycházky do přírody. Obdivovali jsme krásné barvy podzimu, sbírali listí a různé přírodniny. Ve třídě jsme si v koutcích aktivit vytvořili ježka z listí, různé frotáže, zahráli přírodní domino a hru „Na ježka.“
Od listnatých stromů jsme se přesunuli do lesa, rozlišovali jehličnany a poznávali lesní zvířata. Děti si v ateliéru z otisků vytvořily veverku. V komunitním kruhu jsme si vyprávěli, jak se zvířata připravují na zimu.
11. 11. mezi nás zavítala paní Marcela Blažková se svými plyšovými zvířátky a zahrála nám pohádku „O líném cvrčkovi.“ Moc se nám líbila a už se těšíme na další v prosinci.
19. 11. proběhla logopedická depistáž, tři děti byly z logopedického vedení vyřazeny, šest nově zapsáno.
Ke konci měsíce jsme poznávali geometrické tvary, vyhledávali je ve svém okolí. Na vycházkách jsme se naučili poznávat i některá tělesa. Celý týden jsme stavěli a tvořili ze stavebnic, kde se objevovaly tvary.
Listopad nám rychle uběhl. Vyfotili jsme s paní Melovskou vánoční fotografie, užili si první sníh a už se moc těšíme na Vánoce.
Miroslava Talpová
V měsíci říjnu jsme pozorovali, jak se nám příroda před očima proměnila z babího léta v opravdový barevný podzim. V souvislosti s děním kolem nás jsme se učili o ovoci a zelenině, o jejich zpracování a uskladnění a prospěšnosti pro naše zdraví. Nevynechali jsme ani ty cizokrajné druhy, které děti znají z obchodů. Pozorovali jsme práci na zahradách a polích, učili jsme se pojmenovat stroje a náčiní a k čemu se používají. Tvořili jsme z přírodnin, hráli jsme divadlo „O veliké řepě“, líbila se nám canisterapie s paní Blažkovou. Ve třídě nám přibyla nová „dlooouhá skříňka“na ukládání lůžkovin a na ni jsme umístili pořadače se značkami na výtvarné práce dětí. Na školní zahradě byla vysazena nová zeleň. Poslední listí ze stromů pomalu odvál vítr, změnil se čas, přichází „smutný“ podzim, ale my se máme pořád na co těšit – třeba na první sníh.
Svatava Václavková, uč. MŠ – třída Berušky
Třídu Berušek navštěvují děti starší tj. od 4 do 6-7let, které už se těšily za svými kamarády. Ale i pro zkušené školkáčky bylo letošní září výjimečné. Čekala na ně úplně nová školka, která má dvě třídy, v každé třídě jedna nová učitelka. Některé děti mají malé sourozence ve druhé třídě a trávit nějaký čas odděleně byla nová zkušenost. Během září jsme také mezi Berušky přivítali 4 nové kamarády, takže je nás rovných 20 (12 děvčat a 8 chlapců). Celý měsíc jsme se věnovali aktivitám, které utužují vzájemné vztahy, dramatizovali jsme pohádky „ Paleček a jeho kamarádi“ a „Budka v poli“, děti zaujal i příběh o knížeti Václavovi. Velmi si děti užily hodinu TV s panem Pacholíkem a těšily se na canisterapii s paní Blažkovou, ale tu jsme odložili kvůli zvýšené nemocnosti dětí až na říjen. Protože jsme „samí velcí“, daří se nám pěkně plnit úkoly z grafomotoriky, matematických představ, učíme se básničky, baví nás výtvarka,……, zkrátka chceme být připraveni na školu. Přitom si dosyta užíváme her ve třídě a vycházek do přírody, využíváme sokolské hřiště i naši upravenou a vybavenou školní zahradu, kde si hrajeme rádi s našimi malými kamarády z Žabiček. Přejeme si, aby se ve školce všem líbilo, odešly už rýmy a kašlíky a nic nenarušovalo naše společná setkávání po celý školní rok.
Václavková Svatava, uč. MŠ – třída Berušky