Učíme se, že únor je nejkratší měsíc v roce. Ale ve školce se dělo tolik věcí, že bychom to málem nepoznali. V duchu lidových tradic, které se snažíme udržovat v povědomí dětí, proběhla první polovina měsíce. S krásným Masopustním představením nás navštívilo Divadlo Koník, které jsme určitě nepozvali naposled. Ale ani my školkáčci jsme nezaháleli a nacvičovali jsme pilně svoje vystoupení na KARNEVAL, který se letos mohl opět konat tradičně v místní sokolovně. Takovou nemilou „únorovou tradicí“ je vysoká nemocnost, ale nakonec jsme všechno zvládli a v plné síle jsme zahájili PLAVÁNÍ na Laguně, kterého se účastní téměř všechny Berušky (16 z 22). Každý pátek nás čeká celkem 9 lekcí.
V rámci logopedické prevence nás v únoru navštívila Mgr. K. Blažková. Průběžně rodiče s předškoláky navštěvují pedagogicko-psychologickou poradnu k posouzení školní zralosti. Pro všechny děti je důležitý úspěšný start do školy a my chceme, aby ten pocit měli všichni naši školáci. Pokud je to vhodné, rádi se jim budeme věnovat o rok déle. Rodičům děkujeme za vstřícnou spolupráci na našem společném zájmu – DĚTI.
Společně s MŠ Markvartice a Římov jsme podnikli výlet do PLANETÁRIA na Kraví hoře v Brně, kde děti čekal zajímavý program o planetách a souhvězdích a došlo i na pohádku „Se zvířátky do vesmíru“. Cestu autobusem jsme zvládli a přivezli jsme bez úrazu všechny děti plné dojmů J. Téma vyučování na zbytek měsíce bylo jasné – VESMÍR. A že nás to bavilo! Zdálo by se, že únor zkrátí ještě jarní prázdniny, ale ve školce jsme je skoro nezaznamenali. Docházka byla velká.
Zima se nechce vzdát vlády, ale my už slyšíme ptačí zpěv, všímáme si prvních kytiček a rašících pupenů a víme, že jaro je za dveřmi. Stále je na co se těšit!
Bc. Svatava Václavková, učitelka
V měsíci lednu nás v MŠ zaskočila veliká nemocnost, a to jak v řadách dětí, tak i pedagogů. I přesto však probíhaly vzdělávací aktivity, kdy děti plnily tematické úkoly se zimní tematikou, předškoláci se připravovali k zápisu a navíc jsme si v MŠ stihli užít i spoustu zábavy. Děti zdolaly Sněžku, byl zažehnut olympijský oheň...a spoustu dalšího. Více vám ukáží fotografie níže.
Začal nový kalendářní rok a vstoupili jsme do něj s velkou slávou. Povídali jsme si o ohňostrojích, jeden velký společný jsme si sestavili a jednotlivě je pak děti výtvarně zpracovaly. Oblíbeným tématem je pro děti Tříkrálový čas. Děti ušly náročnou cestu do Betléma v podobě překážkové dráhy ve třídě a odměnou jim potom bylo pochování malého Ježíška, kterému za doprovodu klavíru dokonce zazpívaly.
Dalšími lednovými tématy byly PTÁCI V ZIMĚ, kdy jsme si s dětmi povídali o ptácích, některé jsme se naučili pojmenovat a sypali jsme ptáčkům krmení do krmítka na školní zahradě. Děti si vyzkoušely také spousty vzdělávacích aktivit k tomuto tématu, učily se přiřazovat obrázky k jejich stínům, hrály pohybovou hru na třídění barev a spoustu dalšího.
Neopomněly jsme také téma oblečení. Děti se naučily pojmenovávat jednotlivé kusy oblečení, trénovaly samoobslužné činnosti, procvičily barvy, poslechly si vyprávění paní učitelky o sněhuláčkovi a zvládaly jednoduché úkoly se zimní tematikou.
Během měsíce ledna přišla do školky nová pomůcka - gymnastická stolička - a tak jsme ji hned využili a děti mohly prožít VÝSTUP NA SNĚŽKU. Tematicky zaměřený týden, kdy se děti poctivě připravovaly na náročný výstup.
No a ve sportovním duchu jsme pokračovali. Děti čekaly zimní sporty. No a jak je nejblíže dětem přiblížit než vlastním prožitkem? Během ZIMNÍ Olympiády si je děti vyzkoušely. Běžkovaly, sáňkovaly, bobovaly a náramně si to užily. Odměnou malým sportpovcům byl diplom na památku a vlastnoručně vyrobené medaile.
Jedinečným kulturním zážitkem pro děti bylo divadélko s dřevěnými marionetami. Většina dětí viděla loutkové divadlo poprvé.
Blanka Herbrychová
Adventní čas v mateřince měly dětí plný zážitků. Na začátku prosince děti navštívil Mikuláš se svou družinou. Děti předvedly básničky, které se ve školce naučily a obdržely balíček. Další část měsíce byla už ve vánoční náladě. Ve vánoční atmosféře děti tvořily, malovaly, vyráběly vánoční přání, které potom rozdávaly místním organizacím a doma rodičům. Společně jsme zpívali vánoční písně, vánočně si vyzdobily třídu a pak....pak přišel ježíšek. Ten nadělil dětem do školky spoustu nových hraček a pomůcek a na každého dokonce čekal malý dáreček, který si každý mohl odnést domů.
Poslední kalendářní měsíc roku jsme zahájili kulturně – návštěvou Horáckého divadla Jihlava. Na malé scéně jsme shlédli představení Pohádky o mašinkách. Bylo moc pěkné, plné světelných a zvukových efektů. Děti seděly uprostřed scény, okolo nich jezdily po kolejích mašinky, do děje byly doslova vtaženy. Byla radost je pozorovat.
Netrvalo dlouho a čekalo nás setkání s nadpřirozenými bytostmi i ve školce. Navštívil nás Mikuláš a vzal sebou anděla a pro jistotu i čerta. Mikuláš měl knihu hříchů a pochval a zdá se, že naše děti dobře zná. Někteří museli slibovat nápravu, ale nakonec si balíček dobrot odnesli všichni. Aby ne, když jsme se letos v naší třídě vystrojili všichni za andělíčky a bylo to tam jako v nebi. Od Mikuláše je to k Vánocům jen krůček. Snažili jsme se tuto dobu těšení trávit v duchu lidových tradic a obyčejů, tvořili jsme přáníčka pro rodiče, přátele naší školky i babičky a dědečky z domova seniorů. Nám zase přišla do školky popřát pěkné Vánoce paní ředitelka, pan starosta a pan farář, který všemu personálu věnoval krásné hrníčky. Děti z naší třídy jsou velcí výtvarníci a ochotně namalovaly kapříky na výzdobu sokolovny k vánočnímu dostaveníčku, kde byl mezi ostatními vystaven také betlém našich loňských předškoláků (jako by to bylo včera J).
Před Vánocemi hodně dětí onemocnělo a u stromečku se z dárků radovala polovina Berušek. Tak snad se nám ta druhá polovina přes Vánoce uzdraví. Stromeček a nové hračky ve školce čekají. Nezbývá, než si přát, aby se děti v roce 2023 těšily do školky nejen na hračky, ale hlavně na kamarády, na dobré jídlo od šikovných kuchařek, na paní školnici a taky na učitelky, které se snaží, aby se k sobě děti při hrách v kolektivu správně chovaly a aby se toho taky hodně naučily. Přejeme rodičům pevné zdraví, spokojenost, bezpečí a radost z „obyčejných maličkostí“, jako to umí jejich děti.
Bc. Svatava Václavková, učitelka
V měsíci listopadu jsme se zaměřili na pozorování změn v přírodě a podzimní barvy. Děti si poslechly příběh o starém dubu, kterému se již naplnil čas a odcházel. děti mu na rozloučenou namalovaly prstovými barvami krásné barevné listy. Na vycházkách do přírody děti vyhledávaly a určovaly listnaté stromy, listy a plody. Když nám konečně zafoukal podzimní vítr, vyběhli jsme na fotbalové hřiště pouštět draky.
Další týden jsme poznávali jehličnaté stromy. Děti určovaly rozdíly mezi listnatými a jehličnatými stromy. V koutcích aktivit si zahrály domino z nasbíraných přírodnin, vyhledávaly a určovaly obrázky, které patří do lesa, nakreslily si borovici.
S radostí si děti užily i barevný týden. Každý den probíhal v jiné barvě. Děti poznávaly základní barvy i jejich odstíny. Pondělí bylo modré, úterý červené, středa žlutá a čtvrtek zelený, v pátek se uskutečnilo vánoční focení s paní Melovskou. Děti přicházely do školky oblečeny v dané barvě, po celý den si hrály a stavěly z určené barvy. Namalovaly si barevné houby a vytvořily houbovou nástěnku.
Děkujeme tímto rodičům, že dětem na každý den přichystali vhodné oblečení.
Protože k lesu patří i zvířata, další týden se děti seznamovaly se způsobem života lesních zvířat. Jak se připravují na zimu a jak přezimují. Děti si vytvořily barevnou koláž k písni "Sedí liška pod dubem."
Téma "Les a lesní zvířata" jsme uzavřeli projektovým dnem "Pochop přírodu." V první části nazvané "Tajemství lesa" nás pan myslivec Radomil seznámil s lesními zvířaty a jejich zvláštnostmi. Ukázal nám spoustu rohů, parohů, a kožešin zvířat. Největším zážitkem pro děti bylo vypuštění živé ochočené lišky. V druhé části nazvané "Zvířecí obludky a noční dravci" si děti měly možnost prohlédnout např. sklípkana, ještěrky a různé druhy sov.
Pomalu se přibližoval advent a my jsme si ho zpříjemnili vánočním tvořením s rodiči. Děti si společně ozdobily Mikulášskou tašku na dobroty.
Poslední sobotu v měsíci děti vystoupily s hudebním pásmem na setkání seniorů v sokolovně. Děti se na něj poctivě připravovaly s paní Hlouchovou a potěšily tak spoustu babiček a dědečků.
Začíná advent a děti se těší, jaká překvapení jim přinese.
Miroslava Talpová
Začal listopad a děti v naší mateřince uspávaly broučky. Chystaly je k zimnímu spánku. Vyráběly barevné papírové listy na jejich přikrytí, sestavovaly broučky z různého materiálu podle vlastní fantazie a učily se relaxačnímu cvičení – zklidňujeme dech a tělo, broučci se chystají na zimní spánek.
K podzimu patří také plno barev a my jsme si je užili v Barevném týdnu. Pro naše nejmenší děti jsme vybraly barvu modrou, červenou, žlutou a zelenou. Poslední den v týdnu, a to byl pátek, proběhlo v MŠ vánoční focení. Každý den si děti užívaly barevný den. Stavěly si z modrých kostek, postavily si červený vláček, hrály si se žlutými hračkami a tiskaly si zelenou barvou. Každý den byly oblečeny do příslušné barvy. Tím děkujeme všem rodičům, kteří dětem umožnili užít si barevný den.
Za dětmi v listopadu přišla i pohádka. Pohádka O třech neposlušných kůzlátkách. Při prohlížení ilustrací byla rozvíjena slovní zásoba dětí a zařazena byla i oromotorická cvičení mluvidel – vlkův jazyk. Děti si také vyzkoušely svoji odvahu při cestě labyrintem – statečné kůzlátko jde lesem. Pohádka dětem vysvětlila, že cizím lidem nemáme otvírat a vůbec si od nich brát žádné sladkosti a bonbóny. Poslední týden se děti seznámily s lesem a lištičkami. Vždyť za námi do mateřinky přišla opravdová E- liška s poutavým vyprávěním od pana myslivce Radomíra. Pro děti to byl opradu silný zážitek a děti si odnesly z projektového dne Pochop přírodu plno dojmů…
Teď už se těšíme na Mikuláše a čerta, možná přijde i anděl. Proto jsme si na společném adventním tvoření s maminkami vyrobili mikulášskou tašku na dobroty.
Lenka Balounová, vedoucí učitelka
Měsíc říjen se nesl v duchu podzimu. Týdenní plány jsme zaměřili na zvířátka. Nejenže se děti dozvěděly spoustu informací, ale samy si prožily a vyzkoušely spoustu činností spojených se zvířecím životem. Pomáhaly veverce Čiperce chystat zásoby na zimu, počítaly její oříšky, kaštany. Ježkovi upravovaly bodlinky a procvičovaly tak jemnou motoriku rukou, která bude pro ně tak důležitá v dalších letech, především při nástupu do první třídy. Teď se to zdá ještě daleko, ale všichni víme, jak čas letí...
Když počasí dovolilo, chodili jsme pouštět draky nebo hrát na školní zahradu.
Novou posilou v našem týmu se stala paní Mirka Bílková, ta nastoupila na pozici školní asistentky, je nápomocná při základní péči o děti, menší děti zapojuje do náročnějších činností.
Konec října měli školáci podzimní prázdniny, provoz MŠ byl zachován. Teď už se budeme těšit na listopad, uspíme s dětma broučky, přijde za námi liška a vás, rodiče, potkáme u adventního tvoření.
Mgr. Blanka Herbrychová
Měsíci říjnu vládlo opravdu pěkné počasí, které nám dopřálo plně využívat školní zahradu s pískovištěm. Na vycházkách jsme pozorovali měnící se přírodu, v lesíku u poldru jsme stavěli skřítkům domečky a pozorovali kachny (napočítali jsme až do desíti, než se vynořily). K podzimu patří sklizeň úrody a práce na zahradě a polích, a protože není nad učení v souvislostech a s názornými ukázkami, věnovali jsme se celý měsíc ovoci a zelenině, jejich zpracování a významu pro naše zdraví. Ukázky ovoce, které děti přinesly, jsme snědli při ochutnávkách a chuťových hádankách, které děti bavily. Zeleninu jsme vystavili u brány pod skřítka Podzimníčka, aby si je prohlédli i školáci cestou na oběd. V říjnu se uskutečnilo první setkání s rodiči a navštívila nás paní logopedka Mgr. Kateřina Blažková (Pešková). Zdá se to brzy, ale po Vánocích bude nejvyšší čas pro případné posouzení školní zralosti, což je pro některé rodiče těžké a pro děti velmi důležité rozhodnutí. Teď si ale chceme ještě užít podzim, pustit draka na oblohu a pozorovat „usínání“ přírody.
Bc. Svatava Václavková, učitelka