Poslední měsíc školního roku byl akcemi doslova nabitý. Hned 1. 6. jsme oslavili spolu s Žabičkami SVÁTEK DĚTÍ na travnatém hřišti soutěžemi a opékáním špekáčků. Kromě toho, že jsme si připravovali program na zahradní slavnost s předškoláky, učili jsme se začátkem měsíce o dopravě, značkách, pravidlech a bezpečnosti nejen na silnici. Svoje vědomosti jsme zúročili na dopravním hřišti v Borovině, kde na nás čekal velký výběr různých „dopravních prostředků“ (ve velmi dobrém stavu, mimochodem). Cestu tam i zpět jsme tentokrát volili linkovým autobusem a pohodlně jsme se vešli i s dětmi z římovské školky. Byl to pěkný výlet s minimálními náklady. Rádi jsme přijali pozvání do školy na generálku programu DNE SKLABIKÁŘE, kde nám naši bývalí školkáčci předvedli (nejen) svoje čtenářské dovednosti. Bylo to moc milé setkání pro obě strany. S hudebním programem DĚTSKÝM SRDÉČKŮM nás přijel do školky pobavit pan Vojkůvka. Ve stejný den jsme strávili příjemné odpoledne S TÁTOU VE ŠKOLCE. Ve druhé polovině měsíce jsme se učili o létu na louce, v lese, na zahrádce i u vody. Děti pomáhaly napéct linecké cukroví k pohoštění na zahradní slavnost spojenou s LOUČENÍM S PŘEDŠKOLÁKY, která letos proběhla v duchu VÍL a VODNÍKŮ. I když to zpočátku vypadalo, že zmokneme, nakonec vše dobře dopadlo. Děti předvedly připravený program, soutěžily o medaile za razítka a všichni přátelsky poseděli u občerstvení, za které děkujeme všem, kteří přispěli. Z rokytnické MŠ nastoupí do první třídy 7 školaček. Ještě se pochlubíme, že dvě z nich (Mariana Vahil’ová a Eliška Hlouchová) byly oceněny za společnou výtvarnou práci v soutěži „Svět očima dětí“ pořádanou Ministerstvem vnitra ČR. V tom letošním 20. ročníku bylo vybráno 92 žáků ze 4 587 prací z celé České republiky. Pro cenu za svoje ztvárnění Přírodních živlů (voda, země, oheň, vzduch) si pojedou v září do Prahy.
Přejeme všem dětem i učitelům krásné letní prázdniny bez úrazu a v září, plní elánu a nových sil, opět nashledanou v naší krásné školičce.
Bc. Svatava Václavková, učitelka z Berušek
V měsíci květnu jsme se věnovali tématu "Moje rodina." Děti se dozvěděly, jak vzniká rodina a kdo jsou její členové. Ve hrách byla oblíbená hra s dřevěným patrovým domečkem a kuchyňkou. děti si přinesly fotografie své rodiny a představily nám ji v komunitním kruhu. V závěru svoji rodinu nakreslily.
Květen je lásky čas a maminky měly svátek. Děti na ně i babičky nezapomněly a vyrobily pro ně srdíčka. Na "Den matek" vystoupily s pásmem básniček, písniček a tanečků v místní sokolovně. Děkujeme Jiřince a Milanu Hlouchovým za hudební spolupráci.
Zavítala mezi nás fotografka Melovská a vyfotila předškoláky na tablo a fotografie třídních kolektivů.
Nejvíce se však děti těšily na školní výlet na farmu Belliny v Kramolíně. Zde si prohlédly zajímavá domácí zvířata, prakticky si některá mohly očistit a nakrmit. Největším zážitkem byla jízda na koních a poníkovi.
Poslední květnová neděle byla ve znamení rokytnické pouti. Ve středu pozvala paní Kočková všechny děti na pouťové atrakce. Děti si užily skákací hrad, svezly se na labutích a v autíčkách. Jako dárek obdržely jednu volnou vstupenku. Děkujeme touto cestou manželům Kočkovým za krásné a milé dopoledne plné zážitků.
Konec školního roku se kvapně blíží a my se pomalu budeme loučit s předškoláky.
Miroslava Talpová
Začátek měsíce dubna se nesl v duchu Velikonoc. Děti se seznamovaly s lidovými tradicemi, vytvořily si velikonoční dekorace a přáníčka. Těsně před svátky proběhl zápis dětí do 1. třídy ZŠ (z rokytnické školky 7 dětí). Po Velikonocích jsme se v tématu „Jaro dělá pokusy“ věnovali ekologii, sázeli jsme, klíčili semínka, pozorovali přírodu. Následovalo téma „Domácí zvířata“, které děti baví a krásně je výtvarně zpracovaly. S vystoupením o Kašpárkovi a čarodějnici nás pobavilo profesionální zájezdové loutkové divadlo. Děti ze školky zase svým milým programem přivítaly rokytnické malé občánky. Uteklo to jako voda a ukončen byl i plavecký výcvik, kterého jsme se účastnili od února na Laguně. Den otevřených dveří v MŠ přilákal 27. 4. především rodiče s malými dětmi – našimi budoucími kamarády, kteří se chystají k zápisu. Úplný závěr dubna patřil tradicím a obyčejům spojeným s Filipojakubskou nocí. Děti z obou tříd si společně užily čarodějnický bál a soutěže v převlecích. Doufejme, že měsíc duben sebou vzal i aprílové počasí a jaru už nic nebrání projevit se v plné kráse. S rozesmátým sluníčkem nad hlavou snadno zvládneme všechny akce, které nás do konce školního roku čekají. A není jich málo.
Bc. Svatava Václavková, učitelka z Berušek
Asi nejznámější přísloví týkající se čtvrtého měsíce nám říká, že ještě "budeme za kamny." Ale v naší mateřince u žabiček tomu tak není. Na Velikonoce jsme se moc těšili, a tak jsme si užívali všech naplánovaných aktivit k tomuto tématu. Např. práce s popcornem, ten není jen na mlsání, ale hodí se i na výrobu ovečky. Vyrobili jsme veselé velikonoční přání s portrétem dítěte, zdobili jsme papírové kraslice podle vlastní fantazie, skládali půlená vajíčka - zde si děti procvičily zrakovou percepci.
K jaru a velikonocím patří také mláďata. Byla zařazena oromotorická cvičení - napodobování zvuků domácích zvířat. Děti přiřazovaly mláďátko ke svojí mamince (práce na pracovním listu), skládaly rozstříhaný obrázek domácích zvířat (práce u stolečku).
Na jaře k nám také přilétají čápi. Děti měly možnost dozvědět se o jejich způsobu života ze záznamu webkamery na tabletu naší MŠ (Třebíčští čápi - jak se jim daří). Zařazena byla rytmická cvičení (klapy, klapy, klap, takhle chodí čáp), hra "Čáp ztratil čepičku," seznámení s pojmy před, nad, pod, za, vedle,... Závěrem tohoto tématu na základě přímého pozorování webkamery byla společná práce dětí - čápi na komíně.
A máme tu konec dubna a s ním téma čarodějnice. Je to prožitkové téma, které si děti s radostí užívají, vládne veselá a spontánní atmosféra. Děti plnily spoustu úkolů, aby mohly získat čarodějnické vysvědčení. V tomto týdnu byl zařazen i den otevřených dveří pro děti a jejich rodiče. Nové děti byly mile přivítány učitelkami a kamarády ze třídy žabiček, mohly si vyzkoušet spoustu nabízených aktivit k tomuto tématu a rodiče si mohli prohlédnout prostory a seznámit se s portfoliem třídy žabiček (všechny aktivity a činnosti, které tato třída po celý rok nabízí). Už se na nové kamarády moc těšíme.
Učitelky Balounová a Herbrychová
Měsíc březen začal pohádkově. První týden jsme tematicky propojili pohádkou O Červené Karkulce se základy zdravého stravování. Děti si užily maňáskové divadlo a samy pak zkusily zahrát kamarádům, pracovaly s příběhovými kartami a zkusily správně seřadit posloupnost děje. V obrázcích vyhledávaly informace podle pokynů. Neopomněli jsme ani oromotorická cvičení, která byla motivována vlkem. S tím jsme pracovali i při aktivitách zaměřených na zdravou stravu. Děti se zamýšlely, které jídlo tělu spíše prospívá a které méně. V závěru týdne pak děti připravily košíček plný zdravých dobrot pro babičku.
Ve školce začínáme pomalu vítat jaro. V přírodě pozorujeme změny náležící tomuto období. Ptáci začínají zpívat, pupeny pučet, probouzí se jarní květiny. Ve školce se děti podílely na jarní výzdobě. Hravou formou se seznámily s některými květinami, prostor dostala i vlastní fantazie, kdy si děti sestavily vlastní jarní zahrádku.
Následující týden jsme se věnovali důkladnému prozkoumání místa, kde žijeme. V pondělí nás ve škole přivítala paní ředitelka Jaroslava Ryglová a ukázala dětem prostory školy. Nakoukli jsme i k prvňáčkům a zkontrolovali, jak se jim ve škole daří. Další den jsme nakoukli do místní knihovny. Pan knihovník dětem vysvětlil princip výpůjčky a dovolil jim nahlédnout do knih. Děti se snažily opravdu poctivě a hnány svou zvědavostí prolistovaly snad všechny knížky. Samozřejmostí byla i návštěva úřadu městyse. Pan starosta ukázal dětem modely významných rokytnických budov, společně si prohlédly mapu a pro děti bylo připraveno i menší občerstvení. Dále jsme viděli sokolovnu, fotbalové hřiště a nové kabiny, kostel,...
Sázení stromků - akce, které se zúčastnili i naši nejmenší. Vydali jsme se do obecního lesa, kde nás čekal pan Ondřej Václavek. Měl nachystáno několik druhů stromků, děti si je prohlédly a potom si mohly zkusit i samotnou výsadbu.
Při příležitosti blížících se svátků jara jsme uspořádali velikonoční tvoření pro rodiče a děti. Děkujeme všem zúčastněným maminkám a chválíme za povedené výtvory, které se svými dětmi vytvořily.
Mgr. Blanka Herbrychová
Měsíc březen jsme započali tématem "Moje tělo." Děti se postupně seznamovaly se základními částmi těla, zjišťovaly, co je oporou těla a pomocí čeho se můžeme pohybovat. Prakticky si vše vyzkoušely při pohybových aktivitách.
Čím dýcháme a jak putuje potrava naším tělem se děti dozvěděly následující týden. V koutcích aktivit si na takovém modelu mohly poskládat vnitřní ústrojí. Mezi oblíbené hry patřila hra "Na lékařství." V ateliéru si děti nakreslily svoji vlastní postavu a smysly. Na závěr proběhla beseda, co je pro naše zdraví důležité a jak si ho máme chránit.
20. června jsme otevřeli dveře jaru. Na vycházkách na nás v plné kráse vykukovaly první jarní květy. I ve třídě panovala jarní nálada. Vyrůstaly zde ze stavebnic květinové zahrádky. Děti si poskládaly a nalepily sněženky, zahrály si hru "Uvíjíme věneček."
Naše děti vedeme i k lásce k přírodě. Připravili jsme pro ně akci "Sázení stromů." Společně s dětmi ze třídy žabiček jsme se vydali k obecnímu lesu za koupaliště. Zde nás čekal pan lesník Ondřej Václavek, který měl pro nás připraveno osm druhů stromků. Děti se je nejprve prohlédly na obrázcích a poté si je mohly společně zasadit a ohradit proti okusům. V lese jsme také zanechali ptačí budku, kterou nám věnovala paní školnice Radka Křivanová. Od pana Václavka se ještě děti dozvěděly spoustu zajímavostí o lese. Moc mu za to děkujeme. Budeme se chodit dívat, jak nám stromky rostou. Při této příležitosti jsme se zároveň rozloučili i se zimou. Děti si s paní učitelkou Václavkovou zhotovily Moranu, kterou jsme vynesli k lesu a nakonec zapíchli do kompostu. Odebrali jsme hlínu, kterou jsme použili na sázení jarního osení.
Osení nám vyrostlo a my jsme pozvali rodiče na velikonoční tvoření. Ti si ve spolupráci s dětmi si zhotovili velikonočního zajíčka, kterého si zapíchli do osení. Všichni se již těšíme na Velikonoce.
Posledním březnovým tématem byla "Naše obec." Děti na vycházkách určovaly důležité budovy v obci, vyhledávaly, kde kdo bydlí. Seznámily se se zajímavostmi z okolí našeho kraje. Téma jsme uzavřeli návštěvou místní knihovny, kde si děti mohly prohlédnout různé druhy knížek. Některé jsme si zapůjčili i do školky a dětí se těší, jaká bude pohádka před spaním.
Miroslava Talpová
K zimě patří zimní sporty. A s těmi se děti seznamovaly formou různých aktivit. Kreslily prstem do krupice pohyb krasobruslařky na ledě, malovaly sněhuláky – seznamovaly se pojmy – malá, větší, největší koule, vyprávěli jsme si o obrázcích se zimní tematikou – byla rozvíjena slovní zásoba na toto téma. Únor je měsíc masopustu. Žabičky nacvičovaly svoje vystoupení na karneval, navštívilo nás divadlo Koník s pásmem Masopustní představení, které děti seznámilo s tradicemi masopustu. V tomto období si děti procvičily i znalost barev na veselém klaunovi, hrály divadélko s maňásky podle svých představ, vyráběly si karnevalové masky, pekly jsme masopustní koláče z papíru. Děti se při této aktivitě učily trhat a mačkat papír – byla rozvíjena jemná motorika. Seznámily se s pojmem kruh. V měsíci únoru proběhly jarní prázdniny. Pro přihlášené děti byl zajištěn celodenní provoz ve třídě berušek. Byly celý týden rozvíjeny prosociální vztahy mezi mladšími a staršími dětmi, snaha o samostatnou dohodu s kamarádem, umět se omluvit, přiznat. Týden se nesl v duchu společných her, bylo navozeno radostné a hravé prostředí pro děti. Bylo zajištěno i vzdělávání předškolních dětí formou pracovních listů. Na vycházkách s žabičkami jsme se pomalu loučili se zimní přírodou a společně jsme se pozorovali tající sníh. Téma jsme zakončili pohádkou Zajíčkova chaloupka. Děti se seznámily s přírodním jevem tání sněhu a ledu a získaly podvědomí o mezilidských vztazích hlavních hrdinů. Společně se těšíme na jaro…….
Balounová Lenka vedoucí uč. MŠ
Učíme se, že únor je nejkratší měsíc v roce. Ale ve školce se dělo tolik věcí, že bychom to málem nepoznali. V duchu lidových tradic, které se snažíme udržovat v povědomí dětí, proběhla první polovina měsíce. S krásným Masopustním představením nás navštívilo Divadlo Koník, které jsme určitě nepozvali naposled. Ale ani my školkáčci jsme nezaháleli a nacvičovali jsme pilně svoje vystoupení na KARNEVAL, který se letos mohl opět konat tradičně v místní sokolovně. Takovou nemilou „únorovou tradicí“ je vysoká nemocnost, ale nakonec jsme všechno zvládli a v plné síle jsme zahájili PLAVÁNÍ na Laguně, kterého se účastní téměř všechny Berušky (16 z 22). Každý pátek nás čeká celkem 9 lekcí.
V rámci logopedické prevence nás v únoru navštívila Mgr. K. Blažková. Průběžně rodiče s předškoláky navštěvují pedagogicko-psychologickou poradnu k posouzení školní zralosti. Pro všechny děti je důležitý úspěšný start do školy a my chceme, aby ten pocit měli všichni naši školáci. Pokud je to vhodné, rádi se jim budeme věnovat o rok déle. Rodičům děkujeme za vstřícnou spolupráci na našem společném zájmu – DĚTI.
Společně s MŠ Markvartice a Římov jsme podnikli výlet do PLANETÁRIA na Kraví hoře v Brně, kde děti čekal zajímavý program o planetách a souhvězdích a došlo i na pohádku „Se zvířátky do vesmíru“. Cestu autobusem jsme zvládli a přivezli jsme bez úrazu všechny děti plné dojmů J. Téma vyučování na zbytek měsíce bylo jasné – VESMÍR. A že nás to bavilo! Zdálo by se, že únor zkrátí ještě jarní prázdniny, ale ve školce jsme je skoro nezaznamenali. Docházka byla velká.
Zima se nechce vzdát vlády, ale my už slyšíme ptačí zpěv, všímáme si prvních kytiček a rašících pupenů a víme, že jaro je za dveřmi. Stále je na co se těšit!
Bc. Svatava Václavková, učitelka