Květen začal těšením se na oslavu svátku „ Den matek“. Ti nejmenší vyráběli korálkové srdíčko, přáníčko a malovaly svoji maminku. Všechno, co jsme se za celý rok naučili, jsme na besídce „Jenom pro maminku“ předvedli. Společné foto s maminkou jen potvrdilo, že si každý svoji maminku užil jenom pro sebe. O mamince a děťátku nám přišla vyprávět paní Marcela Blažková. Projekt se jmenoval „ U maminky v bříšku“. Děti také poznávaly maminky ve zvířecí říši. Učily se poznávat a správně pojmenovávat jejich mláďátka, byly rozvíjeny hry s farmou, zařazeno bylo cvičení „ Jak se protahují zvířátka“. Děti se v květnu také těšily na výlet do vzdělávacího střediska Baliny. Téma – Poznáváme les. Pohádka, pohybové aktivity, vycházka do lesa a další výchovně vzdělávací činnosti na děti čekaly. Počasí nám přálo a děti se vracely se spoustou zážitků. Dalším květnovým tématem byla návštěva do říše hmyzu. Děti se hravou formou seznamovaly s životem včel a mravenců. Byla zařazena rozcvička pilných včel, včelí cvičení s barevnými pompony, společná práce dětí – výtvarné zpracování – vývoj včely. Děti si také nakreslily mraveniště, upevňovaly si číselnou řadu 1-3, počítaly mravence, procvičovaly rytmickou chůzi ( chodily jako v mraveništi ).Hudby, radosti a veselí si děti užily v hudebním programu pana Vojkůvky pod názvem Muzikálek. A už teď se všichni těšíme na zahradní slavnost „Loučení s našimi předškoláky“.
Balounová Lenka ved. uč. MŠ
Březen začal u Žabiček zvesela. Děti si vyrobily z přírodního materiálu, který si přinesly z vycházky různé druhy hudebních nástrojů a zároveň si vyzkoušely, jak se na ně hraje. Rychle vznikla veselá kapela a děti zpívaly a doprovázely se na nástroje, které vydávaly rozmanité zvuky. Děti si tuto hru velmi užily. V březnu jsme také navštívili místní knihovnu a Obecní úřad. V knihovně se nás ujal knihovník pan Václavek, který měl pro děti připravené knihy a poutavé vyprávění o nich. V mateřince se děti učily správně zacházet s knihou a zjišťovaly, co všechno se dá v knihách najít ( ilustrace, pohádky, básně). Při rozcvičce si děti i s knihou zacvičily. Na Obecním úřadě jsme navštívili pana starostu, který dětem ukázal mapu naší obce a makety důležitých budov. V mateřince jsme si společně s dětmi vytvořili plánek obce a učili se správně pojmenovat tyto budovy ( pošta, škola, školka, zdravotní středisko a další). Nezapomněli jsme také přivítat jaro veselými básněmi, písněmi a hlavně zábavnými výtvarnými technikami, jako je zapouštění barev a otisky. A nesmíme zapomenout na pohádku O kašpárkovi a čertovi, kterou nám přijelo zahrát divadélko s marionetami až z Opavy. A už nyní se těšíme na měsíc duben, který nám přinese Velikonoce a čarodějnický týden.
Balounová Lenka, vedoucí uč. MŠ
Měsíc únor jsme otevřeli tématem MOJE TĚLO. Děti se hravou formou seznámily se základními částmi lidského těla, zdokonalily se v osobní hygieně a sebeobsluze, získaly povědomí o některých způsobech ochrany osobního zdraví. Děti obkreslily postavu kamaráda, pojmenovaly jednotlivé části těla, lepily části obličeje. Vyzkoušely hmatovou hru "poznej kamaráda," která se jim opravdu dařila. Prožitkovou činností pak pro děti bylo zdolání překážkové dráhy, která představovala trávící soustavu. Děti vlezli obručí (pusinkou) do jícnu (látkového tunelu) a dál pokračovali všemi orgány až ke košíku (záchodu), do kterého hodily míč (zbytek nestrávené potravy).
Zbytek února byl pohádkový. Děti se seznámily s Červenou Karkulkou a s Jeníčkem a Mařenkou, kteří zabloudili až do perníkové chaloupky. Zahrály si spoustu námětových her, rozvíjely řečové schopnosti a jazykové dovednosti receptivní (vnímání, naslouchání, porozumění) i produktivní (mluvený projev, vyjadřování). Viděly maňáskové divadlo a samy si potom vyrobily loutky z papíru a zkusily si zahrát krátkou scénku.
V karnevalovém týdnu jsme si povídali o masopustních tradicích a zvyklostech. Děti se výtvarně vyjádřily při tvorbě šaška z barevného papíru a při výrobě karnevalové čepice. Byla zařazena oromotorická cvičení. Vyvrcholením celého týdne byl karneval. Děti si užily spoustu zábavy při tanci, promenádě masek, vyzkoušely si masopustní průvod třídou, plnily různé úkoly a soutěže. Odměnou jim byl diplom a sladká medaile.
Mgr. Blanka Herbrychová
Děti se vrátily z vánočních prázdnin a užívaly si prožitkové téma TŘI KRÁLOVÉ. Vyráběly si tříkrálovou korunu, ušly dlouhou cestu do Betléma, kde si pochovaly malého Ježíška, zazpívaly mu koledu a na závěr jsme mohli navštívit opravdový Betlém v našem místním kostele a poznat také malého černouška, který nám za penízek pokýval hlavičkou. Tímto děkujeme panu faráři Krbcovi.
V dalším tematickém týdnu s názvem ZVÍŘÁTKA V ZIMĚ se děti mohly výtvarně vyjádřit při hře s barvami a míčkem v krabici, ztvárnily vybrané zvíře v chumelenici. Povídaly si o tom, co dělají zvířátka v zimě, hrály si na zimní spánek, napodobovaly let ptáčků ke krmítku. Pro ptáčky vyrobily lojové koule, které vlastnoručně pověsily na stromek na školní zahradě. A protože nám také napadl sníh, děti si protáhly svá tělíčka při rozcvičce "Tanec vloček."
V zimě potřeba se také starat o svoje zdraví a proto si děti uvařily s babkou kořenářkou léčivý čaj z bylinek a samozřejmě ho i ochutnaly. Poznávaly různé druhy bacilů, užily si hru s barvou při foukání brčkem - tak vznikaly bacily. A technikou zapouštění barev vytvořily posmrkaný kapesník - naše děti už ví, jak jej používat.
Před nachlazením se v zimě chráníme oblečením a děti se učily jej pojmenovat a dodržovat správný postup při oblékání. děti v sebeobslužných činnostech a samostatném oblékání udělaly velký kus práce.
Lenka Balounová
Prosinec ve fotografiích níže ;)
Začátek listopadu přinesl velkou nemocnost dětí. Rýma, kašel, teploty, stále dokola. Všichni jsme se těšili, až budeme zase spolu a zdraví. Po návratu dětí do mateřinky jsme se učili hravou formou poznávat základní barvy, starší kamarádi i jejich odstíny. Děti si hrály s temperovými barvami, a tak vznikaly fantazijní obrázky, zároveň si vyzkoušely i různé techniky, jako je rozfoukávání barvy brčkem, nebo práci s válečkem a barvou. Třídily barevné obrázky, správně je pojmenovávaly a tím si rozvíjely svoji slovní zásobu , paměť a pozornost.
V listopadu nás navštívila paní Marcela Blažková s pohádkou „ O líném cvrčkovi“. Pohádka s výchovně vzdělávacím záměrem dovolila dětem zapojit se do příprav kulis a děje. To všechny děti ocení. Děti si v pohádce zazpívaly a užily si pohybové aktivity.
Během měsíce listopadu se děti také zdokonalovaly v sebeobslužných činnostech a celkové samostatnosti při všech aktivitách během dne v mateřince. Posilovány byly i kamarádské vztahy ve skupině při hrách, dorozumět se mezi sebou, půjčit si hračku a zapojit se do všech plánovaných činností učitelkou. Hlavním záměrem bylo vytvářet radostné prostředí pro děti. Konec listopadu se nesl v duchu příprav na čerta a Mikuláše. Děti se výtvarně vyřádily, vyzdobili jsme si třídu, naučili jsme se písničku pro čerta a Mikuláše a vzácná návštěva může přijít…….
Balounová Lenka vedoucí uč. MŠ
V měsíci říjnu jsme upevňovali zavedená pravidla soužití v MŠ. děti se učí spolupracovat, komunikovat s ostatními dětmi i dospělými, vyjadřují své pocity a přání, rozvíjí slovní zásobu a řečové dovednosti (říkadla a povídání s podzimní tematikou).
Na začátku měsíce nás čekala CANESTERAPIE s paní Blažkovou, která byla plná zážitků. Všechny děti si vyzkoušely péči o pejska, procházku na vodítku, aport, překážkovou dráhu a ti nejstatečnější si ho i podlezly.
Během pobytu venku jsme stále využívali především školní zahradu. Párktát jsme však už vyrazili do nejbližšího okolí školky. Pozorovali jsme změny v přírodě, všímali si znaků podzimu, sbírali jsme listí pro tvoření. V souvislosti s podzimem jsme si povídali o zimním spánku zvířat, o uchovávání potravin, zavařování, sbírání brambor. I děti si vyzkoušely připravit svůj domeček na zimu včetně pořádných zásob.
Mgr. Blanka Herbrychová - učitelka MŠ ve třídě Žabiček
Do třídy Žabiček nastoupilo v září 14 nových kamarádů ve věku 2 – 4 roky. Z toho 9 chlapců a 5 děvčat. Děti i paní učitelky se těšily do nové mateřinky. Přesto, že září bylo plné slziček a smutnění hlavně po mamince, společně jsme si užívali krásného prostředí nové MŠ, nových hraček a hlavně bezva kamarádů. Děti se seznamovaly s prostředím MŠ, zaměstnanci, režimem dne, základními pravidly slušného chování – umět pozdravit, poděkovat , poprosit. Společně jsme si vytvořily třídní pravidla a pravidla společného soužití – vzít si slovo, až když druhý domluví, navzájem si neubližovat, dokázat se omluvit, požádat o pomoc a to v průběhu celého dne a při společných i individuálních hrách. Vhodným přístupem a správným pozitivním vzorem byla nově příchozím dětem usnadněna adaptace v MŠ. Našim prvořadým cílem je začlenění nově příchozích dětí do třídy Žabiček a získání jejich relativní citové samostatnosti. Že je nám spolu dobře, to uvidíte z našich fotek….
Balounová Lenka, vedoucí uč. MŠ – třída Žabiček